5 rzeczy, które mają niekorzystny wpływ na stan rur w domu jednorodzinnym
Kanalizacja w domach jednorodzinnych może przybierać formę mniej lub bardziej skomplikowanych systemów rur i przyłączy. Jednak jak w każdym obiekcie, także i tutaj, może dojść do jej zapchania. Efektem są nieprzyjemne zapachy z odpływów, brak możliwości spłukania toalety czy stojąca woda w wannie. Co wpływa na niedrożność rur? Jak sobie z nią radzić?
Sygnały, że z kanalizacją dzieje się coś niedobrego
Regularne czyszczenie i udrażnianie kanalizacji to podstawa jej długotrwałego użytkowania bez awarii. Zdarza się jednak, że dojdzie do zapchania rur, które należy jak najszybciej usunąć. Najlepiej zlecić to pogotowiu wodno-kanalizacyjnemu, które użyje do tego odpowiednich narzędzi i sprzętów np. spirali elektrycznej czy maszyn wysokociśnieniowych.
Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim stojąca woda w zlewie, wannie czy prysznicu i nieprawidłowy spływ ścieków, czy wręcz ich cofanie. Zbierające się w rurach zanieczyszczenia powodują też nieprzyjemne zapachy, a czasami bulgotanie w rurach.
Co może uszkodzić rury w domu jednorodzinnym?
Zapchane rury w domu jednorodzinnym to efekt wyrzucania śmieci i resztek z obiadu do toalety, zbierania się w nich piasku i innych zanieczyszczeń, co może powodować pękanie i nieszczelność. Jednak to niejedyne źródła problemów z instalacją. Przyczyniają się do nich też:
- osad i kamień – które pochodzą z twardej wody i znajdujących się w niej związków mineralnych, mydła i szamponu,
- chemikalia – samodzielne przepychanie rur z użyciem środków chemicznych może prowadzić do ich uszkodzenia i osłabienia,
- lód i niska temperatura – zbyt płytko umieszczone w gruncie rury, nieocieplone, mogą wypełniać się lodem, który zmniejsza drożność, ale i może rozsadzić ścianę rury,
- czas – należy pamiętać, że starsze, zardzewiałe rury o wiele szybciej pękają, dlatego warto zainwestować w ich regularny monitoring.
Odpowiednio zaplanowane przepychanie, udrażnianie i podgląd instalacji pozwalają przeprowadzić naprawę i regenerację rur, zanim dojdzie do większych uszkodzeń.