Czynności przygotowawcze wymagane przy czyszczeniu kanalizacji
Regularne czyszczenie kanalizacji to proces niezbędny dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemu odprowadzania ścieków. Zanim jednak profesjonalne firmy przystąpią właściwego udrażniania, odpowiednio przygotowują się do tej czynności. Jak to robią?
Co ma wpływ na skuteczność czyszczenia kanalizacji?
Pierwszym etapem przygotowań do czyszczenia kanalizacji jest sięgnięcie po jej dokumentację techniczną. Należy sprawdzić plany instalacji sanitarnych w celu poznania przebiegu sieci kanalizacyjnej, lokalizacji studzienek oraz rodzaju zastosowanych materiałów. Ta wiedza jest kluczowa, by prawidłowo zorganizować pracę, skutecznie wykonać udrażnianie i uniknąć przy tym uszkodzenia infrastruktury.
Przed czyszczeniem kanalizacji przeprowadza się też jej ocenę stanu technicznego. Sprawdza się, czy nie występują żadne widoczne uszkodzenia, jak pęknięcia czy deformacje rur. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, np. z użyciem kamery, która pozwoli dokładnie zbadać wnętrze rur.
Od czego zależy wybór metody czyszczenia kanalizacji?
W ramach przygotowań do czyszczenia instalacji określa się również przyczynę powstałej niedrożności. Dopiero na tej podstawie, a więc w zależności od rodzaju zatoru oraz stanu technicznego rur, dobiera się odpowiednią technikę czyszczenia kanalizacji. Tradycyjna metoda mechaniczna polega na wprowadzeniu w głąb instalacji specjalnej spirali – sprzęt może być wyposażony w różne końcówki, każdorazowo dopasowane do typu niedrożności.
Obecnie bardzo często stosuje się ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji, przy wykorzystaniu pojazdów WUKO – wyposażonych w pompę wodną, głowicę przewody. To nowoczesna metoda, szczególnie polecana w przypadku bardzo trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.