Jak prawidłowo montować rury do kanalizacji?
W przypadku domowych instalacji najczęściej stosuje się kanalizację grawitacyjną. Oznacza to, że ścieki, które generujemy spływają rurami pod wpływem własnego ciężaru. Z pozoru wydaje się to wręcz banalnie proste, jednak jak zaznaczają fachowcy często nawet mały błąd w czasie montażu może doprowadzić do tego, że cały system nie będzie prawidłowo działał. Niezwykle ważne będzie więc zatrudnienie odpowiedniego specjalisty, który zajmie się montażem całej instalacji, a także będzie stosował się do zasad montowania instalacji kanalizacyjnej. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?
Co jest najważniejsze?
Jeśli nasza instalacja nie zostanie wykonana prawidłowo, to niezbędne może okazać się w pewnym momencie wzywanie pogotowia hydraulicznego w celu udrażniania rur. Dlaczego? Gdyż jeśli nie zastosujemy się do najważniejszych zasad, to będą się one zwyczajnie zatykać, może wybijać w nich woda, w związku z czym okaże się w jednej chwili, że np. korzystanie z toalety czy prysznica jest niemożliwe, co może dla wielu osób stanowić znaczną przeszkodę.
W czasie montażu rur do kanalizacji kluczowe będą skosy. Co to oznacza? Rury, które będą przebiegać w poziomie należy zawsze układać w pozycji delikatnego spadku w kierunku odpływu ścieków. Przyjmuje się, ze minimalnie powinno to być 2-3%, a jednocześnie nie więcej niż 15%. Przy odpowiednim ułożeniu konta rur ścieki będą sprawnie odpływać i będzie osadzać się w nich mniej osadu. Ważne jest również, aby rury były położone w taki sposób, aby zbyt często i nadmiernie nie zmieniać ich kierunku, cały projekt kanalizacji musi więc zostać odpowiednio przemyślany.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W przypadku rur kanalizacyjnych niezwykle istotne będzie także bardzo staranne wykonanie połączeń, które w dalszych pracach wykończeniowych są zwykle zakrywane. Jednak to właśnie od nich uzależniona jest szczelność całej instalacji. W związku z tym powinny być wyjątkowo precyzyjnie wykonane, aby nie powodowały problemów z przeciekaniem.