Jak usuwać zatory tłuszczowe w rurach?
Aby rury były drożne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Najważniejsze jest niewyrzucanie do kanalizacji rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć (np. chusteczek do pielęgnacji skóry, podpasek, płatków kosmetycznych, olejów czy smarów). Nie mniej istotne jest dbanie o szybkie oczyszczanie zapchanych rur i niezwłoczne usuwanie wszystkich awarii. Zatory w rurach powstają, kiedy osad, który zalega na ich dnie, rozrasta się, ograniczając ich światło, czyli zmniejszając drożność.
Jak powstają zatory tłuszczowe w rurach?
Zatory tłuszczowe w rurach to najczęstsza przyczyna zapychania się kanalizacji. Powstają na skutek odkładania się w ich wnętrzach tłuszczu oraz resztek jedzenia. Jeżeli nie będą regularnie rozpuszczane lub przepychane, mogą utworzyć złogi skutecznie zmniejszające przepustowość rur, co może stać się przyczyną poważnych awarii.
Takie problemy występują najczęściej w kuchniach oraz punktach gastronomicznych. Aby uniknąć zatykania rur, wszystkie restauracje i inne miejsca zajmujące się produkcją żywności, muszą mieć zainstalowane separatory tłuszczu. Taki wymóg nie dotyczy jednak prywatnych gospodarstw domowych, gdzie często dochodzi do zatykania rur zatorami tłuszczowymi. Czynnikiem wpływającym na szybsze i częstsze tworzenie się zatorów tłuszczowych są długie poziomy kanalizacyjne z małymi spadkami lub zbyt duże oddalenie zlewów od pionów kanalizacyjnych.
Dlaczego zatory tłuszczowe trzeba regularnie usuwać?
Jeżeli nie usuwa się regularnie zatorów tłuszczowych, rury stają się niedrożne, gdyż ich wnętrze powoli zarasta, co zmniejsza ich przepustowość. Zatkane rury przestają sprawnie i szybko odprowadzać ścieki, co może doprowadzić do cofania się nieczystości, wydzielania się nieprzyjemnych zapachów, niszczenia materiałów, z których zrobione są rury, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia sieci kanalizacyjnej i wycieków.
Jak usuwa się zatory tłuszczowe z rur?
Istnieje kilka sprawdzonych metod usuwania zatorów tłuszczowych z rur. Na co dzień najlepiej jest stosować specjalne preparaty chemiczne przeznaczone do udrażniania rur i zaopatrzyć się w przepychaczkę. Jednak, jeżeli zator już powstał, tego typu środek może sobie z nim nie poradzić, powodując jeszcze większy problem. Warto wtedy posłużyć się przepychaczką. Jeśli to także nie przyniesie pożądanych efektów, należy wezwać pogotowie hydrauliczne, które zajmuje się profesjonalnym udrażnianiem rur.
Fachowcy z pogotowia hydraulicznego dysponują specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu mogą skutecznie usunąć każdy zator tłuszczowy. Stosują do tego spirale elektryczne albo maszyny wysokociśnieniowe WUKO, które są najskuteczniejsze w walce z niedrożnością rur. Dzięki nim można pozbyć się nie tylko najodporniejszych zatorów tłuszczowych, ale nawet wrastających korzeni drzew, szmat, żwiru, kamieni i innych przeszkód, które utrudniają prawidłowy spływ ścieków.