O czym może świadczyć zjawisko bulgotania w kanalizacji?
Bulgotanie w kanalizacji często jest sygnałem problemów technicznych, a nawet poważnej awarii instalacji. Dlatego też nie powinno się lekceważyć charakterystycznych dźwięków dobiegających z głębi rur. Jaka może być przyczyna tego zjawiska i czy wymaga przeprowadzenia naprawy hydraulicznej? Wyjaśniamy.
Oznaką jakich usterek jest bulgotanie w kanalizacji?
Główną przyczyną zjawiska bulgotania w kanalizacji są problemy z odpływem powietrza oraz wody w instalacji, które nierzadko wymagają przeprowadzenia naprawy hydraulicznej. Niesprawna wentylacja, uszkodzona czy też niewłaściwie wykonana lub zaprojektowana, może uniemożliwić prawidłowe odprowadzenie powietrza z systemu. Konsekwencją jest pojawianie się podciśnienia w rurach, co skutkuje właśnie bulgotaniem.
Dźwięki te mogą również wynikać z przerwania ciągłości rur. Uszkodzenia mechaniczne, korozja czy osiadanie gruntu mogą prowadzić do pęknięć, a nawet całkowitego oderwania się fragmentów rur. W takiej sytuacji powietrze przedostaje się do systemu.
Niekiedy bulgotanie wynika z powstania zatorów w rurach. Odpady spożywcze, papier toaletowy czy chociażby tłuste substancje mogą stopniowo gromadzić się wewnątrz rur, utrudniając przepływ wody oraz powietrza. W takiej sytuacji zalegająca woda zmusza powietrze do wydostania się przez najbliższe otwory, prowadząc do nieprzyjemnego bulgotania.
Bulgotanie w rurach – co robić?
Usunięcie problemu bulgotania w kanalizacji zawsze jest uzależnione od przyczyny jego powstania. Warto w takiej sytuacji niezwłocznie wezwać profesjonalną ekipę zajmującą się naprawami hydraulicznymi. Po przeprowadzeniu oceny stanu technicznego możliwa będzie likwidacja awarii poprzez takie działania, jak m.in.:
- przepchanie rur,
- montaż napowietrzacza w instalacji,
- wymiana uszkodzonych elementów systemu.