Praktyczne wskazówki na udrożnienie zatkanego zlewu
Zatkany zlew spędza sen z powiek wielu osobom. Przecież woda powinna spływać do rur, a nie cofać się i powodować przykry zapach. Już to widzimy, woda zaczyna spływać coraz wolniej, już powoli ogarnia nas niezadowolenie, a w głowie pojawia się pytanie co tu zrobić? Czy można taką sytuację rozwiązać bez udziału specjalisty?
W jaki sposób odetkać zlew
Zatkany zlew to problem, z którym każdy z nas się od czasu od czasu spotyka. Zarówno zlew kuchenny, jak i umywalka w łazience lub odpływ prysznicowy. Na odetkanie zlewu jest kilka sposobów. Zaczynając od środków chemicznych po mechaniczne odetkanie rur. Ważne jest, aby pilnować, co spływa do rur wraz z wodą. Lepiej zadbać o to, żeby nie wpuszczać żadnych drobnych cząstek, nierozkładających się, kawałków kości i innych zanieczyszczeń. W końcu doprowadzą one do zatkania zlewu.
Sposoby odetkania zlewu
Najważniejsza jest prewencyjna dbałość o czystość w zlewie. Nie wrzucamy do niego fusów, herbaty czy resztek jedzenia. Uwaga też na gorący tłuszcz, który zastyga w rurach i powoduje odkładanie się na tej warstwie innych nieczystości. Może warto skorzystać z niewielkiego sitka, które będzie zatrzymywało resztki. Najpopularniejszą metodą odetkania zlewu są środki chemiczne. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Działanie tych środków jest silnie żrące i niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego należy szczególnie uważać podczas ich nie tylko stosowania, ale również przechowywania. Środki chemiczne są dobrym wyjściem, jeśli zator powstał tu pod otworem odpływowym lub podczas profilaktycznego zapobiegania takim sytuacjom. Nie jest to dobre rozwiązanie dla ludzi dbających o ekologię. Dlatego warto spróbować domowych sposobów. Najczęściej używa się mieszanki sody z octem. Wsypujemy sodę, zalewamy octem i zatykamy szmatką. Po 30 minutach zalewamy wrząca wodą. Do dyspozycji mamy jeszcze przepychaczkę gumową.